Bandagiststuderende i praktik hos os

Fra tegneserie til virkelighed hos Bandagist Centret

Frøet til idéen om at blive bandagist kan blive sået på mange måder. Og det er altså ikke helt tilfældigt, at vores to bandagiststuderende, som har i praktik her efteråret 2026, netop har valgt at tage uddannelsen som bandagist.

September 2026

"Det er spændende ved være i praktik er at opleve, hvordan vi ude i virkeligheden kommer til at kombinere det ingeniørmæssige og det sundhedsfaglige."

Frøet til idéen om at blive bandagist kan blive sået på mange måder. For Marius blev det sået af en bandagist i familiens vennekreds mens det for Patryk blev sået i nogle tegneserier, han læste som dreng og blev vildt fascineret af nogle af figurerne, som havde nogle ret fede proteser.

I dag går de begge på 3. semester på den nye danske bandagistuddannelse i Horsens og har nu deres første syv ugers praktik hos os.

Patryk og Marius er begge studerende på andet hold af den nye danske bandagistuddannelse og har begge valgt at uddanne sig til bandagister, da det kombinerer flere af de fagområder, de begge interesserer sig for.

”Det spændende er kombinationen af det ingeniørmæssige og det sundhedsfaglige. Vi arbejder både med mennesker, teknik og løsninger, som skal fungere for den enkelte, og det er lige præcis den kombination, der gør uddannelsen interessant,” fortæller de, og deres vej til uddannelsen har været vidt forskellig.

Marius kendte allerede lidt til bandagistfaget, da hans gode kammerats far er bandagist, hvorfor han havde hørt meget om både faget og mulighederne, inden han selv valgte at søge ind på andet hold på den nye danske uddannelse.

For Patryk begyndte interessen noget tidligere og alt andet lige et noget mere utraditionelt sted.

”Da jeg var yngre, læste jeg blandt andet tegneserier med nogle figurer, der havde nogle virkelig fede proteser. Jeg syntes, det var vildt spændende og tænkte, at sådan nogle ville jeg også lave, når jeg blev stor,” fortæller Patryk, som nu er nået til sin første 7. ugers praktikperiode sammen med Marius.

fra teori til virkelighed

Patryk og Marius har nu medio september 2026 været i praktik hos et par uger og har oplevet, hvordan elementerne fra deres uddannelse bliver omsat til virkelighed.

Hos os kommer de med ind i de forskellige processer og oplever, hvordan arbejdet med et hjælpemiddel eller protese bevæger sig fra de første faglige overvejelser og frem mod den færdige løsning til kunden.

De fremhæver begge den hjælp og vejledning, de møder under praktikken hos Bandagist Centret.

”Alle er virkelig gode til at tage os med, forklare hvad de laver og lade os prøve tingene selv. Det betyder meget, når det er vores første praktik, og der er rigtig meget nyt, vi skal lære.”

Om Patryk om nogle år kommer til at fremstille proteser lige så fede som dem, der i sin tid fangede hans interesse i tegneserierne, må tiden vise.

Men nu er første skridt da taget, og vi laver da af og til nogle sygt vilde og pænt avancerede proteser, der nok sagtens kunne vække opsigt i en tegneserie.

”Det er fedt endelig at få fingrene rigtigt i arbejdet og

være med i processerne. På uddannelsen lærer vi selvfølgelig teorien, men her oplever vi, hvordan de forskellige dele hænger sammen i virkeligheden og bliver til det færdige produkt, der skal opfylde et vigtigt behov for kunden.”

Praktikant bandagiststuderende